Eszembe jutottál – Főhajtás Cseh Tamás előtt


Cseh Tamás emléklemez jelent meg az Etnofon Records és a Fonó gondozásában, Marton László Távolodó szerkesztésében, olyan előadók közreműködésével, akik bár megannyi irányzatot képviselnek, mégis egyértelmű hitelességgel képesek feldolgozásaikkal a maguk képére formálni Cseh Tamás örökségét. A lemez megvásárolható online boltunkban.

Figyelem!
A lemezbemutató koncert a Sziget Fesztivál Világzenei Színpadán lesz augusztus 10-én! Utána szeptember elsejéig 20% kedvezménnyel vásárolható meg a CD az Etnofon lemezboltjában, a MesterPortán.
Budapest, I. ker., Corvin tér 7. (bejárat a Fő u. felől)
Tel.: (1) 486-1189
Nyitva: H – P 10-18 óráig




Népi hangszerek kiállítása Kiss Ferenc gyűjteményéből – Fonó 2010

"A 72 tételből álló népi hangszergyűjtemény egyedülálló, pótolhatatlan darabokat tartalmaz. A Kárpát-medencében gyűjtött, vásárolt hangszerek közül is kiemelkednek a Népművészet Mesterei által készített, illetve az emblematikus adatközlők által használt hangszerek: a Bársony Mihály készítette tekerőlant, citera, a dévaványai Kádár Ferenc tárogatója, a sándorfalvi Budai Sándor hagyatékából megvásárolt hangszerek. A tamburacsalád hangszerei közül különösen értékes darabok találhatók a gyűjteményben, hiszen a budapesti hangszerészek két világháború között készült tamburái hiányoznak a múzeumok gyűjteményéből! A tamburabőgő is igen ritka darab a gyűjteményekben, de a hangszerpiacon is, pénzbeli értékét nagyon nehéz megállapítani. A cimbalmok esetében is hasonlókat tudunk állítani, hiszen a Néprajzi Múzeum Hangszergyűjteményében nincs üvegcimbalom, de Kárpátalján készült hangszer sem, de érdekességként megjegyezzük, hogy koboz sincs. A békási kávás gardonok és a gyimesi Ádám Gizella tekenyőgardona igen szép, pótolhatatlan darabjai a gyűjteménynek. A citerák között szintén vannak olyan darabok, amelyek bármilyen muzeális gyűjteményben megállnák a helyüket. A két „stájer citera” közül – főleg jó állapota miatt – a hazánkban gyártott számít ritkaságnak. Szintén unikális darabja a gyűjteménynek a tölcséres hegedű, valamint a szlovák fujara és a ruszin havasi kürt. Válogatott szép hangszerek a gombos harmonikák (4db), valamint mára már ritka darabok az ötvenes években készült modernebb változatok is, amelyek szintén hiányoznak a közgyűjteményekből. A balkáni és közel-keleti népi hangszerek a táncházmozgalom és a világzene magyar térnyerésének kutatása szempontjából rendkívül fontosak. Kitűnően példázzák, hogy milyen egzotikus hangszerek tudtak gyökeret verni mozgalmunk zenei palettáján." (Szabó Zoltán, Osztályvezető főmuzeológus)


Régiségek

Eladó parasztbútorok és népviseletek katalógusa megtekinthetők.



Megosztás